30 czerwca 2014

Bytom - starszy od Krakowa

Mimo tego, że od zawsze mieszkamy na Śląsku to nasza wiedza o nim, jego ciekawej historii, o miastach wchodzących w jego skład jest znikoma. Zaczyna się jednak to zmieniać i to dzięki naszym dzieciom. 

Często szukając dla nich atrakcji w najbliższej okolicy przeglądam portale górnośląskich miast. 

Tak trafiłam na informację o urodzinach Bytomia właśnie. I to 760 urodzinach! Z tej okazji na rynku spotkać się miało 760 rowerzystów i zrobić kilka rundek ulicami wokół rynku - chcieliśmy to zobaczyć.


Już nawet nie wiem ile razy tu byliśmy - na lodach, na rynku, na spacerze, w parku, na placach zabaw czy na zakupach. Byliśmy także na wycieczce tramwajowej, w Bytomiu właśnie o której pisaliśmy tutaj
Nie zastanawialiśmy się jednak nad historią Bytomia, tego co może on zaoferować mieszkańcom czy turystom.


Zauważyliśmy, że Bytom się zmienia na plus. Szczególnie centrum - glównie rynek i jego okolice oraz pobliskie parki. Czy tak się dzieję też w dzielnicach Bytomia, które niestety nie mają za dobrej opinii - tego nie wiem. Pewnie jak w większości miast nie za bardzo.


Historia Bytomia sięga czasów Bolesława Chobrego, który to na wzgórzu Małgorzatki stawia gród obronny. Dalsze dzieje tego miasta przechodzącego pod władze różnych włodaży a nawet państw jest równie ciekawa - mnie wciągnęła. Dlatego po więcej zapraszam tu i tu.

Układ rynku, ulic z niego odchodzących zawdzięcza czasom średniowiecza, kiedy to tworzył się gród. Dzisiejszy Bytom różni się od tego średniowiecznego - wiele cennych budynków jak i murów obronnych zostało zniszczonych podczas wojny bądź później wyburzonych w ramach upodabniania go na miasta europejskie.


Bytom to przedewszystkim miasto przemysłu, który przez wiele lat był głównym żywicielem tego regionu jak i całego kraju. To przemysł w ostatnich latach miał wpływ na jego wygląd a nawet niestety zaniedbanie. 

Cieszy niezmiernie fakt, że to się zmienia. Że miasta podobnie do Bytomia zaczynają się pokazywać i wykorzystywać swój potencjał, dbać o siebie i otoczenie. Zaczynają się zmieniać. Miasta? Ludzie, którzy chcą i mogą zaczynają to robić.


Jesteśmy starsi od Krakowa - to chyba główne hasło jakim reklamuje się Bytom.

I my poddaliśmy się jego urokowi i wybraliśmy się na krótki spacer w najbliższe okolice rynku.Jedna z zaniedbanych budynków. Zaraz obok nowo powstałe knajpki, które wykorzystują uroki starych kamiennic.


Warto wybrać się na spacer po bytomskim rynku, przejść się uliczkami odbiegającymi od niego i popatrzeć w górę. Na elewacje starych kamiennic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz