25 czerwca 2014

Drzewa spod Lwowa ... plac zabaw Księża Góra

Księża Góra stanowi część rekreacyjną Radzionkowa, gdzie wypoczywają mniej lub bardziej aktywnie nie tylko mieszkańcy Radzionkowa ale także pobliskich miejscowości. 

W głównej mierze swój aktualny stan zawdzięcza ona znanemu naczelnikowi gminy Radzionków gen. Jerzemu Ziętkowi, który postanowił jej niekorzystne warunki zmienić. W zalesionym, niedostępnym wzgórzu z którego spływająca woda zalewała okolice i stwarzała niekorzystne warunki zdrowotne ujrzał potencjał. 

Głównym jednak jego celem była regulacja wodna Radzionkowa i od tego rozpoczął prace na tym terenie. 
Z czasem przeobrażając je w imponujący park, dzięki czemu na zawsze odmienił obraz Radzionkowa.

A co z tymi drzewami ?

Tak licznie występujące tam drzewa (park!) pochodzą aż z pod Lwowa z majątku księcia Sapiehy. To one miały uratować ten teren przed wodą i tak się stało. Drzewa te jak i ich przodkowie zadomowiły się tutaj na dobre i ściągnęły w to miejsce nową florę oraz faunę a wraz z tym spragnionych wypoczynku na łonie natury ludzi. 

Podobno Księża Góra służyła gen. Jerzemu Ziętkowi za "teren doświadczalny" na którym ćwiczył przed i w czasie tworzenia swojego okazałego dzieła czyli Parku Śląskiego.

W latach "po" Ziętku różnie bywało z dbaniem i inwestowaniem w Księżą Górę. Od około 2010 roku się na szczęście to zmienia.

Aktualnie park przyciąga wielką liczbę rowerzystów, spacerowiczów a także rodziny z dziećmi. Oprócz tras rowerowych i spacerowych są wart odwiedzenia plac zabaw, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu, korty tenisowe, boiska do siatkówki a także zespół basenów.

Jest także mała gastronomia i miejsce do odpoczynku. Aktualnie buduje się część restauracyjna.  

Nas także przyciąga i to dość często.  

Nawet w chłodniejsze dni ponieważ za sprawą tamtejszych drzew mniej wieje na placu zabaw niż na innych w tym czasie :)

Kilka zdjęć z naszego ostatniego pobytu.


Kto powiedział, że pod nie można?


Jest tutaj także Notozaur Radzio - stały punkt naszego programu w parku.Więcej informacji i napewno bardziej rzetelnych można znaleźć tu .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz