16 marca 2015

Kreta - Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria o długości 18 km, położony w paśmie Gór Białych jest najdłuższym suchym wąwozem Europy. Bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów przebywających na pięknej wyspie Krecie. 

Przez wąwóz poprowadzono szlak od miejscowości Ksiloskao, gdzie udostępniono wejście aż do miejscowości Ajia Roumeli, skąd wydostać można się jedynie promem. Do górskiej miejscowości Ksiloskao można dostać się komunikacją publiczną bądź ze zorganizowaną wycieczką. Wynajętym samochodem nie polecam bo ktoś musiałby wrócić po niego w górę wąwozu.
Przez większą część szlak jest dość szeroki, gdzie od spaceru wśród dość bujnej roślinności idziemy wzdłuż koryta rzeki po kamykach oraz sporych kamieniach aż dochodzimy do opuszczonej wioski Samaria, gdzie znajduje się cerkiew oraz stare, zniszczone dawne zabudowania wsi. 
Po odpoczynku w wiosce Samaria przechodzimy przez koryto górskiego strumienia, odkąd ogromne ściany wąwozu zaczynają się zbliżać do siebie. W najwęższym punkcie szerokość między nimi wynosi tylko 3.5 metra - utworzone przejście nazwano Stalowymi Wrotami. Za Wrotami wchodzimy na rozległą dolinę i w pełnym słońcu docieramy do Ajia Roumeli, gdzie można odpocząć z jednej z tawern albo skorzystać z uroków morza.
To drugie polecamy, szczególnie po wycieczce w bardzo upalny dzień. My akurat w taki właśnie dzień wybraliśmy się do wąwozu, jednak widoki wynagrodziły nam ten żar lejący się z nieba.
Na wycieczkę koniecznie zabierzmy wygodne buty, spory zapas wody oraz coś na głowę.
Jak dla mnie wycieczka do Wąwozu Samaria jest punktem obowiązkowym dla odwiedzających Kretę.

2 komentarze:

  1. Słyszałam o tym wąwozie i żałuje że tam nie poszliśmy będąc na Krecie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wybrałabym się tam raz jeszcze, w ogóle na Kretę bo to co zobaczyliśmy to tylko ułamek tego wszystkiego co ma do zaoferowania. A wąwozów również jest tam więcej. Samaria to taki najbardziej znany ale i urokliwy.

      Usuń