12 maja 2015

Poszukiwacze skarbów

Co robiłyśmy ? Bałagan ? To przy okazji bo głównym naszym celem była świetna zabawa przy tworzenie naszego "kalejdoskopu" ze skarbami.

Podobną butelkę może zrobić rodzic dla malucha i będzie to dla niego fajna zabawka - grzechotka, jeśli w środku umieścimy więcej szeleszczących elementów. A można ją zrobić z dzieckiem wspólnie i wtedy samo tworzenie będzie okazją do świetnej zabawy, ćwiczenia małych rączek i poznania nowych struktur. My właśnie tak zrobiłyśmy :)

Do tego wykorzystałyśmy dwie małe butelki, ryż, kaszę jęczmienną, kaszę gryczaną, dwa rodzaje makaronu, płatki owsiane oraz kokos. Także farby do barwienia ryżu i makaronu, modelina do tworzenia poszukiwanych skarbów i małe koraliki - małe skarby.
Po kolei wysypywałam dziewczynkom na talerz każdy z produktów. One rączkami badały go, zgadywały co to takiego i wsypywały do butelek. Pierw łyżeczkami bezpośrednio do butelki a później przez lejek z kartki papieru. Ryż, kaszę jęczmienną oraz makaron dziewczynki pokolorowały farbami a później cierpliwie czekałyśmy aż wyschnie by także go wsypać do butelek.
Kiedy butelki były już prawie gotowe z modeliny zrobiłyśmy ślimaka (mama i Weronika) i dżdżownice (Lenka), które umieściłyśmy w nich. Do tego dorzuciłyśmy koraliki. 
Wszystko gotowe więc można rozpocząć poszukiwania skarbów. Dziewczynki trzęsą butelkami, przewracają, wywracają, robią wszystko by znaleźć zagubione w środku skarby - koraliki, ślimaki oraz dżdżownice. 
Same narzucają sobie, czego szukają lub my dajemy naszym poszukiwaczom konkretne zadanie.
Zachęcam do wykonania butelki skarbów z dzieckiem - moje dziewczynki bardzo chętnie po nią sięgają i same się nią bawią. Często wieczorem kiedy czekają na kolację ;)
Pamiętajmy by zostawić w butelce trochę luzu by zawartość mogła dowolnie się mieszać.

2 komentarze: