4 sierpnia 2015

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Tak, zdecydowanie tak - lubimy zwiedzać zamki z dziewczynkami. Wspólnie odwiedziliśmy już m.in. zamek w Będzinie, zamek w Siewierzu czy zamek w Zagórzu Śląskim. Jednak to zamek Ogrodzieniec wyszedł u nas na prowadzenie wśród zamków, które warto odwiedzić z dziećmi i to nie tylko ze względu na jego zagospodarowane pod dzieci otoczenie - o tym w kolejnym wpisie, ale ze względu na niego samego jak i miejsce gdzie się znajduje.
Chodzi oczywiście o piękną niesamowitą Jurę - idealne miejsce dla rozbrykanych dzieciaków, które wszędzie wejdą, zajrzą, wdrapią się i zawsze im mało brykania. Do tego własnie są idealne skałki, skały - naturalny małpi gaj, zamki czy to co po nich pozostało a na Jurze akurat mamy tego dość sporo.
Ruiny zamku Ogrodzieniec zbudowanego w systemie Orlich Gniazd a położonego w małej jurajskiej wsi Podzamcze można zwiedzać po zakupie biletu za 9 zł w kasie przed zamkiem (dzieci do 6 lat bezpłatnie). Jak dla mnie nie wygórowana cena w zamian za to co nas czeka na zamku i w jego otoczeniu.

Zanim my weszliśmy za główną bramę zamku dziewczynki wdrapywały się na skały, skakały i biegały po zielonym przedpolu. Ruiny zamku zwiedzaliśmy zgodnie z kierunkiem wyznaczonej trasy zwiedzania, która biegła po metalowych schodkach prowadzących na kolejne kondygnacje tuż przy zrujnowanych murach zamku.
Dziewczynki wyglądały przez każde okienko, zaglądały do każdego pomieszczenia, w każdą szczelinę, wdrapały się nawet na basztę kredencerską a przy tym zadawały mnóstwo pytań.
Chodząc po metalowych schodach trzeba zachować ostrożność a kto ma lęk wysokości może poczuć się nieswojo. Dziewczynki same nalegały na dalsze zwiedzanie i nie było mowy o zawróceniu z trasy.
W oddali widać zrekonstruowany Gród na Górze Birów, który także można zwiedzać.
Kiedy opuszczaliśmy zamek musieliśmy obiecać, że jeszcze tutaj wrócimy. Patrząc na dziewczynki, które tak chętnie spacerowały po zamku, wspinały się na skały i widząc ile radości i zabawy im to sprawia powstał plan na następną wycieczkę na Jurę.

4 komentarze:

 1. Ależ niesamowite miejsce! Koniecznie muszę tam zabrać dziewczynki. Elizie bardzo podobał się Zamek w Malborku, myślę że tym, byłaby zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecamy:) Jak dla mnie najlepsze ruiny jakie widziałam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie musmy się tam wybrać, cudowne miejsce. Tyko jeszcze poczekamy aż Klarka troszkę podrośnie. Pozdrawiamy;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecamy - na pewno się Klarze spodoba:) Pozdrawiamy również!

  OdpowiedzUsuń