1 grudnia 2015

Gry dla trzylatka - part two

Była część pierwsza naszych ulubionych gier dla trzylatka to będzie i druga :) Od raza zaznaczam, że niektóre z przedstawionych gier dedykowane są starszym dzieciom - w naszym domu jednak to młodsza jest nimi bardziej zainteresowana. Ich zasady są na tyle nie zawiłe, że nie sprawiają trudności trzylatkowi. Zatem przejdźmy do małej prezentacji. Na pierwszy ogień idzie labirynt, który ciężko określić grą. 

LABIRYNT MAGNETYCZNY, HAPE

Wprowadzając pewnie zasady czy cel labirynt może stać się niezłą grą. Nasz sposób na zabawę to zaprowadzenie niebieskich kuleczek w jedno konkretne miejsce a czerwonych w drugie. I z tym zadaniem świetnie radzi sobie Lena, która bardzo je lubi. Nawet starsza chętnie po niego sięga choć ta zabawka jest przeznaczona dla dzieci już od 2 roku życia. Dzieciaki podczas zabawy ćwiczą motorykę rączek, ćwiczą logiczne myślenie i panowanie nad relacją oko - ręka. 
Podobnych labiryntów jest ostatnio mnóstwo, nasz akurat jest marki Hape.

RYBKI, PEPCO

Łowienie ryb podobno uspakaja - na żywo nie sprawdzałam. Jednak w tę grę bardzo chętnie pogram z dziećmi. Łatwo się domyślić, że zadanie każdego z graczy polega na złapaniu jak największej ilości pływających rybek, które co chwilę otwierają buźki (dzięki baterii, która powoduje, że rybki się kręcą). Gra przeznaczona dla czterolatków - dla mnie zdecydowanie zawyżony wiek. Nasze rybki zostały kupione w Pepco za bardzo rozsądną cenę ok. 20 zł. Mamy również rybki drewniane na magnesy, które również są często w użytku. 

POTWORY DO SZAFY, GRANNA

Gra logiczna dedykowana dzieciom od trzech lat i myślę, że to dobre minimum. W grę można grać na dwa warianty - prosty i bardziej zaawansowany. My na razie ćwiczymy ten prostszy ale głównie dlatego, że dziewczynkom przypasował i nie chcą za bardzo nic zmieniać. Zadanie graczy polega na zagonieniu potworów, które boją się konkretnej zabawki do szafy wypowiadając magiczne zdanie "Uciekaj potworze do szafy". Potwora zagonimy do szafy tylko wtedy kiedy odkryjemy żeton z odpowiednią zabawką. Potwory odniosą zwycięstwo, kiedy otoczą łóżko zanim przegonimy je do szafy. Dobrze wykonana gra - fajna grafika przyciągająca oko dzieci i świetny pomysł na wspólną zabawę. Takie bardziej zawikłane memo - ćwiczy pamięć na bank.
 Drzwi szafy do której zaganiamy potwory.
Potwór wychylający się spod prześcieradła oznacza wyjście kolejnego potwora, które także trzeba zagonić do szafy.
 Skarpeta to przemieszanie żetonów.

Spadające małpki, Mattel

Gra przeznaczona dla dopiero pięciolatków, nie wiem dlaczego. My gramy w tę grę od około drugich urodzin Weroniki. Zasady tej gry są bardzo proste więc na młodsze dziecko niż 5 na pewno da sobie radę w tej grze. Zanim zaczniemy grę musimy się troszkę napracować - zbudować ogromne drzewo po samą koronę, włożyć patyczki i wrzucić 30 małpek do środka pnia. Oczko na kostce odpowiada jaki kolor patyczka musimy wyciągnąć zaczynając od góry po rzucie kostkom. Wygrywa oczywiście ten gracz, w którego łapkach będzie jak najmniej małpek. Gra znana już od dobrych kilku lat ale nadal na topie według mnie.  
Wkrótce zapraszamy na zestawienie gier dla 5+. 
Ostatnio jest nas tu jakoś mniej głównie ze względu na obowiązki związane z nowym domem, które wiążą się z dużą ilością poświęconego czasu. I które tak mnie wyczerpują, że zwyczajnie nie mam siły na nic. Najchętniej to razem z dziećmi kładłabym się spać ale nie mogę bo wtedy właśnie "idę" na zakupy. Marudzić nie lubię ale chciałam się tylko usprawiedliwić na moją śladową bytność u Was moi drodzy. Jeszcze trochę i nadrobię wszystkie zaległości!

8 komentarzy:

 1. Rybki..kupowane w czasach mojego dzieciństwa na odpustach. Ahh..sama bym się z chęcią pobawila :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - te stare, tanie gry są nadal świetne :)

   Usuń
 2. Mamy Potwory do szafy, teraz fascynuje się nimi mój niespełna trzyletni siostrzeniec :) Podoba mi sie ten magnetyczny labirynt!

  OdpowiedzUsuń
 3. Małpki były ulubioną grą, zabawą mojej Starszej.... i mamusi także;))). Ciekawe pomysły i co ważne potrafią rozruszać szare komórki ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małpki to chyba taka gra co przyciąga małego i dużego :)

   Usuń
 4. ha! też miałam takie rybki :)
  czekam niecierpliwie na zestawienie dla starszaków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wkrótce będzie :) Ciekawa jestem czy będzie coś czego Wy nie macie bo na pewno macie świetną kolekcję gier.

   Usuń