13 października 2016

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Najlepiej wybrać się tutaj pociągiem by wczuć się w klimat kolejowy od początku wycieczki. Wysiąść na niepozornej stacji w małym miasteczku, gdzie główną atrakcją jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, kierując się za znakami i podążając wzdłuż torów trafić na miejsce. Nasze pierwsze wrażenia nie są za bardzo entuzjastyczne co dodatkowo potęguje fakt, że czujemy jakbyśmy byli tutaj sami i nic ciekawego nas tutaj nie spotka. Jednak po wejściu na teren "muzeum" powoli nasze odczucia ulegają zmianie. A całkiem na TAK jesteśmy już w trakcie oprowadzania przez przewodnika (który początkowo również nie budził naszego przekonania co do swojej wiedzy i umiejętności przewodnickich) poznając co kryją hale i inne pomieszczenia.
I szczerze powiem, że nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś tak bardzo mnie zainteresował i zaimponował swoim hobby i wiedzą. Dziewczynki o dziwo również słuchają z nami i resztą grupy (nie byliśmy tutaj jednak sami) opowieści pana przewodnika. Ich uwagę dodatkowo przykuwa pies, który towarzyszy całej grupie :) podczas oprowadzania.
Oprócz wielkich lokomotyw i wagonów o różnym stażu pracy i wieku a tutaj głównie odpoczywających na swojej zasłużonej emeryturze zobaczymy również bardzo ciekawe eksponaty. Głównie te związane z koleją (makiety, tablice z numerami pociągów, wyposażenie wagonów, stare tablice informacyjne) a także stare radia, telewizory, motory, maszyny do pisania oraz zabawki. Część z tych eksponatów trafi w niedługim czasie do Muzeum w Dzierżonowie. 
Po zwiedzaniu z przewodnikiem mamy czas dla siebie na terenie muzeum i możemy zajrzeć a nawet wejść do wagonów oraz lokomotyw. Dla dzieci jest to wielka frajda dlatego nie tak szybko opuściliśmy to miejsce, co przyznam i nam było na rękę :) Dziewczynki po kilka razy wchodziły do lokomotyw bawiąc się w maszynistów. Furorę robi również Tomek - znana z bajki lokomotywa. 
Mamy to szczęście i możliwość by bywać kilka razy w roku we Wrocławiu. Głównie towarzysko a niekiedy służbowo - szkoleniowo. Sporo dzięki temu udało nam się już zobaczyć w samym mieście dlatego coraz częściej szukamy atrakcji poza Wrocławiem.  Tak wyszukaliśmy i trafiliśmy do Muzeum Kolejnictwa, które bardzo polecamy i Wam. 
Wszystkie potrzebne informacje związane z muzeum  znajdują się tutaj.
We Wrocławiu zaś polecamy zajrzeć na Dworzec Główny oraz na Dworzec Świebodzki, gdzie znajduje się Kolejkowo. Koniecznie zajrzyjcie na tyły aktualnie remontowanego Dworca Świebodzkiego.

8 komentarzy:

 1. Fantastyczną wycieczkę kochani mieliście. Bardzo ciekawe miejsce i jest w tych zdjęciach i tym miejscu specyficzny klimat. Kurcze jesteśmy rodzinką wałęsaczy a tam nie dotarliśmy...szkoda. Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to miejsce, które tworzą prawdziwi ludzie z pasją, często pracując po godzinach za darmo. Z tego co nam mówiono główne dochody muzeum pochodzą ze sprzedaży biletów (za rodzinę 52 zł) i one wracają w te miejsce. Lokomotywy, często jedyne egzemplarze na świecie są tutaj pieczołowicie remontowane. Może jeszcze uda Wam się tutaj wybrać :) W samolot wsiadacie i jesteście :)

   Usuń
 2. Warto zapisać tą miejscówkę na nasze rodzinnej liście "to see" ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nas tam nie było, a miałabym kilka powodów na wizyte w tych rejonach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje dzieci byłyby w siódmym niebie w tym miejscu. Czas wpisać do odwiedzenia w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń