10 stycznia 2017

Do szopki!

Hej, dzieciaki ;) Wycieczka idealna na popołudnie, na krótki spacer w niepogodę (gdy mróz siecze jak teraz na przykład), na krótką odskocznie i ... zadumę nad przesłaniem i symboliką szopki bożenarodzeniowej oraz szczerą radością własnych dzieci wpatrzonych w malutkie dzieciątko. Zadziwionych i zatroskanych jego losem ...
Każdy ma zapewne swoją ulubioną, którą odwiedza co roku a jeśli nie ma to z pewnością choć jedną odwiedzi mając w posiadaniu dzieciaki ;)  "Nasza" szopka bożonarodzeniowa to skromna stajenka w kościele na wsi, gdzie mieszkają dziadkowie dziewczynek. W każde święta musimy tam zajrzeć - dziewczynki głaskają owieczki, przyglądają się bosym pastuszkom i z wielką uwagą spoglądają w stronę małego dzieciątka i jego rodziny. Punkt obowiązkowy od 5 lat!
W tym roku dodatkowo udało nam się zajrzeć na wspaniałą wystawę krakowskich szopek bożonarodzeniowych, które "gościnnie" można oglądać w barokowo-klasycystycznym pałacu rodu Mieroszewskich w Będzinie. W pałacu znajduję się około 20 egzemplarzy bogato zdobionych szopek, które przyjechały tutaj prosto z Krakowa gdzie brały udział w corocznych konkursach na ręcznie robione szopki. Eksponaty budzą podziw precyzyjnością wykonania oraz bajecznymi barwami.  Nasz i dziewczynek, które pragną dotknąć każdego szczególiku.
Ta szczera ciekawość dzieci budzi naszą dumę i ... przerażenie. Jak również strach o eksponaty ;) Nie było jednak tak źle ... dla sprawy daliśmy radę ;) A sprawa to szeroko pojęte szerzenie kultury wśród naszych dzieci więc warto:) Dlatego w planie kolejne wycieczki do muzeum. Tylko zanim to nastąpi jakieś tabletki na serce będą wskazane, szczególnie jeśli chodzi o naszą młodszą latorośl. Choć ona to nawet na pustej łące daje popalić;)
Po wystawie zapraszamy na śnieżny spacer wokół pałacu z widokiem na zamek
 Takie poruszenie spowodowały zrywające się do lotu stado ptaków :) 

 INFORMACJE PRAKTYCZNE:

- wystawa czynna jest do 29 stycznia
- bilet wstępu dla osoby dorosłej to 5 zł, dzieciaki do 7 lat wstęp za darmo - tak płaciliśmy i tak nas poinformowano
- parking: najlepiej wjechać w osiedle i tam szukać miejsca (raczej nie ma z tym problemu) i do pałacu dostać się bocznym wejściem przez mały park.
- godziny otwarcia - zapraszamy sprawdzić tutaj.

Jeśli ktoś lubi i ma ochotę zobaczyć imponującą a jak nie to na pewno piękną szopkę bożenarodzeniową to od siebie polecamy Szopkę w Katowicach - Panewniki.  Oprócz szopki zobaczymy króliczki, kaczki, owieczki oraz szopki tematyczne. Szopka czynna do 2 lutego.

4 komentarze:

 1. Cudne są te krakowskie szopki! Kilka lat temu miałam okazję być na wystawie :) Nasza w domu skromniejsza ale również piękna - wykonana przez moją mamę. Młody uwielbia się jej przyglądać... to oglądanie kończy się szukaniem pasterzy, owieczek i Trzech Króli po całym domu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno piękna, najpiękniejsza ta wykonana przez bliską osobę. Zazdroszczę bo sama takich talentów nie posiadam.

   Usuń
 2. Ale piękne szopki!
  Za moich czasów na Śląsku to jeździło się oglądać gdzieś szopkę, która była wyjątkowa, ale nie umiem sobie teraz przypomnieć gdzie to było, chyba gdzieś w Ligocie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to mogła być Bazylika w Panewnikach. Tam jest co roku piękna szopka i wystawa wielu regionalnych oraz ze świata szopek.

  OdpowiedzUsuń